HÁZIREND
I. Bevezetés
II. A működés rendje – A tárgyi feltételekkel összefüggő szabályok
III. A működés rendje – A gyermekekkel összefüggő szabályok
2. Intézményegységi adatok:
Óvoda neve: Miskolci Eszterlánc Néphagyományőrző Óvoda
Óvoda címe: 3530 Miskolc, Hadirokkantak u. 14.
Tel. sz.: 46/507-007
Fax: 46/507-006
Tagóvodák:
Óvoda neve: Pitypang Tagóvoda
Óvoda címe:Miskolc, Fövényszer u.35.
Tel.sz.: 46/530-565
Óvoda neve: Selyemréti Tagóvoda
Óvoda címe: Miskolc, Selyemrét u.28.
Tel.sz.: 46/350-148
Óvoda neve: Zsolcai kapui Tagóvoda
Óvoda címe: 3526 Miskolc, Zsolcai kapu 17.
Tel. sz.: 46/322-688
Alapító és felügyeleti szerve: Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Címe: 3525 Miskolc, Városház tér 1.
Óvodavezető neve: Varga Séndorné
Óvodavezető helyettesek neve: Ignácz Zoltánné, Pásztorné Palcsó Tünde
Tagóvoda vezető: Ádámszki Ágnes
Tagóvoda vezető:Herczeg Andrásné
Tagóvoda vezető: Vavrik Beáta
Az óvoda gyermekvédelmi felelőseinek neve:
Eszterlánc Néphagyományőrző Óvodában: Szabó Barnabásné
Zsolcai kapui Tagóvodában: Svajka Andrásné
Az óvodai férőhelyek száma:
Az óvodai csoportok száma:
Miskolci Eszterlánc Néphagyományőrző Óvodában: 7cs.
Zsolcai kapui Tagóvodában: 2cs.
Pitypang Tagóvodában: 6 cs.
Selyemréti Tagóvodában: 4cs.
Összesen: 19cs.
Az óvoda alkalmazottainak száma:
Miskolci Eszterlánc Néphagyományőrző Óvodában:
Zsolcai kapui Tagóvodában:
Pitypang Tagóvoda:
Selyemréti Tagóvoda:
Összesen:
II. A működés rendje – A tárgyi feltételekkel összefüggő szabályok
1. Az óvoda nyitva tartása:
Eszterlánc Néphagyományőrző Óvoda
Hétfőtől – Péntekig, naponta 7.00 – 17.00 – ig tart nyitva.
Óvodánk teljes nyitva tartása alatt óvodapedagógus foglalkozik a gyerekekkel.
Zsolcai kapui Tagóvoda
Hétfőtől – Péntekig, naponta 7.00 – 17.00 – ig tart nyitva.
Óvodánk teljes nyitva tartása alatt óvodapedagógus foglalkozik a gyerekekkel.
2. A nevelési év rendje
A nevelési év szeptember1-től, augusztus 31.-ig tart.
1. Június, július, augusztus hónapokban, nyári életrend szerint működünk, a mindenkori gyermeklétszámnak megfelelően, összevont csoportokkal.
2. Óvodánk évente 4-5 hétre, a takarítási és felújítási munkák miatt zárva tart a fenntartó engedélye alapján. Előre bejelentett igény alapján, a zárás idejére a nyitva tartó óvodában biztosítjuk a gyermekek ellátását, melyet a szülő írásban kérvényezhet az óvodavezetőtől. A zárás időpontját minden év február 15.-ig közzé tesszük, hogy a szülők tervezni tudják nyári szabadságukat.
3. Óvodánk évente 5 nevelés nélküli munkanapot tart, melyet az óvodapedagógusok továbbképzésére fordítunk. Ennek időpontjáról munkatervünkben rendelkezünk. A szülőket az időpontról legalább 7 nappal korábban tájékoztatjuk. Ezeken a napokon a szülő gondoskodik gyermeke elhelyezéséről, indokolt esetben ügyeletet biztosítunk a gyermekek számára.
4. Óvodánk életét ünnepeink és hagyományaink gazdagítják (lásd. Nevelési Programunk). Ezen alkalmak a szülők felé nyitott programok, a gyermekek - szülők - óvodai dolgozók együttműködésének lehetőségei.
5 Óvodánkban lehetővé tesszük, hogy a gyermekek az egyházi jogi személy által szervezett fakultatív hit- és vallásoktatásban vegyenek részt. A fakultatív hit- és vallásoktatást az egyházi jogi személy a szülők igényei alapján, az óvodai életrendet figyelembe véve, a foglalkozásoktól elkülönítve szervezheti. Az óvoda együttműködik az egyházi jogi személlyel és a hit- és vallásoktatáshoz szükséges tárgyi feltételeket (helységek rendeltetésszerű használata) biztosítja.
A nevelési év rendjét minden évben az óvoda munkatervében határozzuk meg, melyet a szülőkkel ismertetünk az első szülői értekezleten.
3. Az óvodába érkezés és távozás
Nevelési Programunk alapján csoportjaink napirendje életkoronként változó. Az óvodába érkezés időpontja ennek függvényében történjen legkésőbb 800 óráig. Az ettől eltérő időpontban való érkezést az óvónővel egyeztetni kell.
Azok a szülők, akik ebéd után szeretnék elvinni gyermeküket, az óvoda zavartalan működése érdekében 1230 – 1300 -ig, ill. délután 1530 -tól vihetik el gyermekeiket az óvodából.
1. A gyermek elvitele szülők kivételével csak a szülő írásos kérésére és felelősségére lehetséges. Az óvodából gyermek 14 éven aluli gyermeknek és ittas állapotban megjelenő személynek nem adható ki. Az óvodapedagógus, csak azokért a gyermekekért vállal felelősséget, akiket a szülőtől átvettünk. A gyermek hazabocsátásakor, ha az óvodapedagógus a gyermeket a szülőnek átadta, a továbbiakban nem tartozik érte felelősséggel. Távozáskor kérjük, hogy felnőttnek jelezze, ha elviszi a gyermeket, főleg az udvaron tartózkodás esetén. Gyermekeinket szeretnénk arra nevelni, hogy szüleiket és az ő idejüket tiszteljék meg azzal is, ha megérkeznek értük az óvodába, játékukat a helyére téve elköszönjenek óvodás társaiktól, óvónőjüktől, és ne várakoztassák szüleiket.
2. Óvodába lépéskor, az édesanyának írásban kell jeleznie, hogy ki viheti haza a gyermeket az óvodából és az ebben történt változást év közben is köteles bejelenteni.
A szülőknek a nyitvatartási időn belül a gyermekek napirendjének zavarása nélkül gondoskodniuk kell gyermekük hazaviteléről. Ha ezt valamilyen rendkívüli esemény miatt nem tudják megtenni, értesíteniük kell az óvodát, hogy a gyermek megfelelő elhelyezéséről gondoskodni tudjunk. Amennyiben a szülő nem tesz eleget ennek a kötelességének, akkor a miskolci Gyermekvédelmi Központ segítségét vesszük igénybe.
4. A parkoló rendje
Az Eszterlánc Néphagyományőrző Óvodában
Az óvoda parkolóját az Eszterlánc Néphagyományőrző Óvodába járó gyermekek szülei (hozzátartozói) használhatják, csak arra az időtartamra, amíg gyermekét az óvodába hozza és viszi. (6.00-tól 8.15-ig, 12.30-13.00-ig, ill.15.30-17.00-ig.)
5. A szülők és más felnőttek intézményben tartózkodásának rendje
6. A foglalkozások rendje
Az óvodai nevelés a gyermekek neveléséhez szükséges, teljes óvodai életet magába foglaló foglalkozások keretében történik.
A gyermekekkel az óvoda teljes nyitva tartása alatt óvodapedagógus foglalkozik. Kérjük a kedves szülőket, hogy se a gyermekkel kapcsolatos, se magánjellegű beszélgetésre az óvónőt, munkája közben hosszabb időre ne vonják el a gyermekcsoporttól.
A külön foglalkozásra járó gyermekekért a szülők a foglalkozás helyszínére menjenek gyermekeikért.
1. Az étkezési térítési díj befizetésének szabályozása a visszafizetésre vonatkozó rendelkezések
Az étkezési térítési díj napi háromszori étkezést foglal magába.
2. A szociális támogatás megállapításának elvei, szabályai
2. Ingyenes étkeztetéssel összefüggő rendelkezések
A kedvezmények igénybevételével kapcsolatos tudnivalókról a szülő felvilágosítást kaphat, gyermeke óvónőjétől, vagy az óvoda gyermekvédelmi felelősétől.
4. Óvodai felvétel rendje (beiratkozásnál személyi azonosítás, adatváltozás bejelentése), más intézményekből való átvétel rendje
Az óvodai felvétel jelentkezés alapján történik:
-a gyermek születési anyakönyvi kivonata
-lakcímkártyája
- TAJ kártya
-más óvodából átiratkozó 5. életévét betöltött gyermek esetében, az előző óvoda által kitöltött, „Értesítés óvodaváltoztatásról” c. igazolás szükséges.
5. Csoportba osztás elvei
Az óvodai felvételről az óvoda vezetője dönt:
Óvodába a 3. életévét betöltött, ágy és szobatiszta gyermek vehető fel és óvodai nevelésben az iskolába járáshoz szükséges fejlettség megszerzéséig részesülhet.
6. Egészség és testi épség védelmével összefüggő rendelkezések, a szülők tájékoztatása és a véleménynyilvánítás szabályozása
A szülők tájékoztatása a rendszeres orvosi vizsgálatokról
Abban az esetben, ha a szülő ezt a szolgáltatást nem kívánja igénybe venni, mert egyéni módon szeretné megoldani, vagy a kezelésnek előzményei vannak, kérjük, hogy erről tájékoztassák a csoport óvónőit.
7. Védő óvó előírások, bombariadó esetén szükséges intézkedések
Rendkívüli esemény, bombariadó esetén szükséges teendők
Az óvoda működésében rendkívüli eseménynek kell minősíteni minden olyan előre nem látható eseményt, amely a nevelőmunka szokásos menetét akadályozza, illetve az óvoda gyermekeinek és dolgozóinak biztonságát és egészségét valamint az intézmény épületét, felszerelését veszélyezteti.
Rendkívüli eseménynek minősül különösen:
Az óvoda minden alkalmazottja köteles az általa észlelt rendkívüli eseményt közvetlen felettesének jelenteni.
Az óvodavezető dönt a szükséges intézkedésekről és a fenntartó értesítéséről.
Akadályoztatása esetén az SZMSZ-ben szabályozott helyettesítési rend szerint kell eljárni.
A rendkívüli eseményről azonnal értesíteni kell
A rendkívüli esemény után az óvodavezető vagy az intézkedésre jogosult felelős dolgozó utasítására az épületben tartózkodó személyeket tűzriadóval értesíteni (riasztani) kell, valamint haladéktalanul hozzá kell látni a veszélyeztetett épület kiürítéséhez. A veszélyeztetett épületet a benntartózkodó gyermekcsoportnak a tűzriadó terv és a bombariadó terv mellékleteiben található „Kiürítési terv” alapján kell elhagyniuk.
A gyermekcsoportoknak a veszélyeztetett épületből való kivezetéséért és a kijelölt területen történő gyülekezésért valamint a várakozás alatti felügyeletért a gyermekek óvodapedagógusa a felelős.
A veszélyeztetett épület kiürítése során fokozottan ügyelni kell a következőkre:
elhagyásában segíteni kell!
Az épület kiürítése a tűzriadó terv szerint történik.
A gyermekek elhelyezése a körzetileg legközelebb eső másik óvodában (tagóvodában) történik. Amennyiben a másik óvoda akadályoztatva van a gyermekek fogadására, úgy azok elhelyezésére az általános iskolát kell igénybe venni.
Az óvodavezetőnek illetve az intézkedésre jogosult felelősnek a veszélyeztetett épület kiürítésével egyidejűleg – felelős dolgozók kijelölésével – gondoskodnia kell az alábbi feladatokról:
Az épületbe érkező rendvédelmi, katasztrófaelhárító szerv vezetőjét az óvoda vezetőjének vagy az általa kijelölt dolgozónak tájékoztatnia kell az alábbiakról:
A rendvédelmi illetve katasztrófaelhárító szervek helyszínre érkezését követően a rendvédelmi illetve katasztrófaelhárító szerv illetékes vezetője igénye szerint kell eljárni a további biztonsági intézkedésekkel kapcsolatosan. A rendvédelmi illetve katasztrófaelhárító szerv vezetőjének utasításait az intézmény minden dolgozója köteles betartani!
A tűz esetén szükséges teendők részletes intézményi szabályozását a „Tűzriadó terv” c. óvodavezetői utasítás tartalmazza. A robbantással történő fenyegetés esetén szükséges teendők részletes intézményi szabályozását az „Intézkedési terv robbantással való fenyegetés esetére (bombariadó terv) „ c.utasítás tartalmazza.
A tűzriadó terv és a bombariadó terv elkészítéséért és a dolgozókkal történő megismertetéséért valamint az évenkénti felülvizsgálatáért az óvoda vezetője felelős.
Az épület kiürítését a tűzriadó tervben és a bombariadó tervben szereplő kiürítési terv alapján évente legalább egy alkalommal gyakorolni kell. A gyakorlat megszervezéséért az óvodavezető felelős.
A tűzriadó tervben és a bombariadó tervben megfogalmazottak az intézmény minden dolgozójára kötelező érvényűek.
A tűzriadó tervet és a bombariadó tervet lezárt borítékban az óvoda alábbi helyiségeiben kell elhelyezni:
8. Dohányzás szabályozása
Az óvoda nem dohányzó intézmény, ezért kérjük a szülőket, hogy az óvoda egész területén (épület, udvar) a dohányzási tilalmat betartani szíveskedjenek.
9. Mobiltelefon használatának szabályozása
A dolgozóknak az óvoda udvarán baleset megelőzés szempontjából mobiltelefon használata tilos. A csoportszobában és az óvoda épületén belül a gyermekek között nem, de gyermekfelügyelet biztosítása esetén a csoportot elhagyva rövid időre (2-3 perc) engedélyezett.
Az óvoda dolgozóit személyes mobilszámán munkaidőben hívni szigorúan tilos!
10. Vagyonvédelemre, kártérítésre vonatkozó szabályok, a behozott eszközök, ruházat elhelyezése, őrzése
11. Az óvodába járással kapcsolatos kötelezettségek
Az orvosi igazolás bemutatása az ÁNTSZ előírása szerint kötelező.
12. Magatartással kapcsolatos elvárások
13. A szülők jogai és kötelességei
Szülői jogok
A szülők, előre bejelentett igény alapján részesei lehetnek az óvodai nevelőmunkának, illetve betekintést nyerhetnek abba. Az óvodavezető és óvodapedagógusok hozzájárulásával részt vehet az óvodai foglalkozásokon.
Figyelemmel kíséri a gyermeki jogok érvényesülését, a pedagógiai munka eredményességét.
A gyermekek nagyobb csoportját érintő (egy óvodai csoport) bármely kérdésről tájékoztatást kérhet az óvoda vezetőjétől az e kérdéskörbe tartozó ügyek tárgyalásakor.
A szülő kötelessége, hogy:
14. A szülőkkel való kapcsolattartás fórumai
A szülőknek lehetőségük van arra, hogy az óvodában folyó nevelőmunka kialakításában a megfelelő fórumokon aktívan részt vegyenek, ötleteikkel segítsék elő a közös gondolkodást.
A szülőkkel való kapcsolattartás fórumai:
szülői értekezletek, fogadóórák, családlátogatás (szükség esetén)
nyílt napok, munkadélutánok
közös rendezvények
az óvónővel történő rövid, esetenkénti megbeszélés
szülői szervezet
A fenti fórumokat minden nevelési év elején a szülőkkel történő egyeztetés alapján, csoportonként változó módon szervezzük. A megvalósulás időpontjáról az öltözőkben elhelyezett információs táblán tájékoztatjuk a szülőket.
15. A gyermekek jogai és kötelességei
Az óvodás gyermekeknek joguk van arra, hogy:
A gyermek kötelességei:
IV. Záró rendelkezések, legitimáció
Elfogadás
A nevelőtestület az óvoda házirendjét elfogadta: 2013. 09. 01.
A dolgozók aláírásukkal megerősítették.2013.09.01.
A Szülői Szervezet véleményezte: 2013. 08. 31.
A házirend hatálya: 2013. 09. 01.
Felülvizsgálata: évente
Nyilvánosságra hozatal:
A házirendről minden újonnan felvett gyermek szülőjét tájékoztatjuk, valamint a gyermeköltözőkben kifüggesztjük.